Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstavy /krédo a smysl/

 

Výstavy

 

                Krédo dnešních výstav je buď na to mám anebo jsem ochoten obětovat… Toto platí i v bohatších zemích než je naše (viz. poslední evropská výstava).

                Smyslem výstav je ukázat to nejlepší co mám na holubníku a také nabídnout k prodeji (či výměně) pro sebe nepotřebné holuby. Jsou plemena holubů, která se na trhu vůbec nedají prodat a tak chovatelům nezbývá nic jiného, než inzerce, která bývá závislá na vzdálenostech, protože dnes není zásilková služba, nebo nabízená je příliš drahá, anebo nabídnout holuby k prodeji na výstavách.

                Není tomu tak dávno, kdy byly kritizovány celostátní výstavy v Brně za malou nabídku prodejných holubů. Prodej byl ale ovlivněn limitováním počtu (3ks) vystavovaných holubů od jednoho chovatele, aby byl uspokojen co největší počet přihlášených vystavovatelů z kapacitních důvodů! Jako dlouhodobý garant těchto výstav vím o čem píšu. Počet prodejných holubů na výstavě ještě nemusí vyjadřovat dobrou či špatnou kvalitu vystavených holubů, záleží na chovateli co chce nabídnout k prodeji anonymnímu kupci.

                V současné době hodně chovatelů (i v SRN) plemen holubů, která mají speciální klub upřednostňuje vystavování na klubových výstavách před výstavami celostátními i z důvodů finančních (vyšší klecné, manipulační poplatek). Také úspěchů dosažených na těchto výstavách si více váží, protože byly dosaženy při větší konkurenci. Na speciálních výstavách bývá také udělováno více cen, které odměňují kvalitní holuby v jednotlivých barevných a kresebných rázech, což bývá právě lákavou pobídkou k obeslání výstavy. Udělit na celostátní speciálce jednoho šampiona, tři vítěze kolekcí (memoriály) a několik čestných cen je příliš malou odměnou za celoroční snahu chovatelů.

                Odůvodňovat pořádání speciální výstavy na výstavě krajské kvůli reprezentaci plemene není vhodný argument, protože kolik návštěvníků výstavy projeví zájem o koupi holubů, což je opět odvislé od nabídky prodeje. Myšlenka pořádání společných speciálních výstav není špatná, ale klub by se měl více angažovat v organizaci těchto výstav co se týče odměňování kvalitních holubů. Termín výstavy (výstav) by se měl posunout na listopad, anebo prosinec, lednový termín je již pozdní, vždyť někteří nedočkavý chovatelé začínají chovnou sezónu již právě v lednu a holuby mají po ozdravných kůrách a nechtějí riskovat ohrožení zdraví svých holubů. Uvedené měsíce jsou také nejvhodnější k nabídce nadbytečných holubů ze svého chovu či doplnění svého chovu. V této době se také koná nejvíce výstav (i v zahraničí), takže je nutné včasné uspořádání termínového kalendáře.

                Reprezentaci plemene na celostátních nebo evropských výstavách před velkým počtem návštěvníků by měly napomáhat kluby, aby každé plemeno mělo zastoupení v co nejvíce rázech a mohlo se tak předvést v pestré paletě. Toto je závislé na početnosti chovatelské základny a uvědomělosti členů klubu, vždyť i na speciálních výstavách vystavuje přibližně 50% členů. Je to ožehavá otázka, která se odvíjí od finanční situace klubu a ochotě členů vystavovat, jak již bylo vzpomenuto na začátku.

                Význam evropských výstav bych nezlehčoval, vždyť na těchto výstavách je přítomna celá Evropa (i svět) jak výstavně tak i návštěvnicky a kde jinde má možnost např. francouzský chovatel koupit českého holuba, když ne zde! Také chovatelé si úspěchu na výstavě váží (např. Dieter Müller v inzerátu v Aktuelu). A kritika posuzování na těchto výstavách? Co já jsem slyšel kritiky na posuzování….

                Vždyť všichni chceme na každé výstavě uspět co nejlépe a proto by jsme měli být sebekritičtí na svoje holuby, které vidíme denně a vždycky se nám líbí? A posuzovatel má na posouzení holuba asi pět minut a asi šest hodin, aby provedl celkové vyhodnocení! Proto velmi záleží na přípravě holubů chovatelem, aby se tito co nejlépe předvedli. Každý holub, který se při posuzování předvádí má k dobru jeden až dva body (někdy i více) proti tomu, který se nepředvádí! A jeden postřeh navíc – nejlépe se předvádí holubi při ukončení výstavy.

               

 

Závěrem podávám návrh na udělování titulů na naší speciální výstavě:

-          Čestné ceny - dle úvahy a domluvy podle počtu přihlášených holubů

-          Tři memoriály – na kolekce jsou jasné, ale není jasné pohlaví a věk. V každé kolekci by mělo být zastoupeno obojí pohlaví a nejméně jeden mladý (mohou být i všichni mladí).

-          Pět šampionů – ze skupin dle barvy a kresby

o   Jednobarevní – bílý, černí, červení, žlutí, stříbrní

o   Barevnopruzí – modří černopruzí, plaví, bělouši

o   Bělopruzí

o   Čapíci a tygři 

o   Sedlatí a srdcoví

Výběr šampionů se provádí z čestných cen a vybraný holub postupuje bez čestné ceny.

-          Jeden vítězný holub – memoriál Jiřího Šimůnka – vítězem se stává holub ( či holubice) výběrem ze šampionů, bez titulu šampion a za něj se doplní na titul šampion další ze skupiny kam náležel.

-          Mistr klubu – každý chovatel, který na deset vystavených holubů, bez ohledu na barvu a kresbu získá 940 ? A více bodů.

 

Ludvík Jiří

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář