Jdi na obsah Jdi na menu
 


BV v sedlaté kresbě

bv-sedlaty2.jpgbv-sedlaty3.jpgbv-sedlaty1.jpg

Odezva na článek brněnský voláč-

-kresba sedlatá

 

 

     Jsem dlouholetým chovatelem brněnských voláčů, a proto se zajímám o vše kolem těchto nádherných a roztomilých holoubků.

Vždy mě potěší i sebemenší zmínka či článek o brněnských voláčích. Proto jsem zajásal při pohledu na nádherného červeného sedlatého holuba přítele Vítka Dostála na titulní straně dvanáctého čísla časopisu  Chovatel.

Ihned jsem si nalistoval stranu 57 a netrpělivě se pustil do čtení článku Brněnský voláč-kresba sedlatá.  Po přečtení několika řádků jsem si uvědomil, že tento článek  znám. Četl jsem ho  již v klubové ročence  Brněnského voláče v roce 2004. Už tehdy jsem nesouhlasil se vším, co autor uváděl o rozšíření a kvalitě barev sedaltých.  Proto mě udivuje, že někdo opíše, a nechá otisknout jinak zajímavě napsaný  článek bez toho, aby si dal trochu práce a aktualizoval  situaci v chovu sedlatých, která se po dobu deseti let rozhodným způsobem  měnila. Pro ty, kteří se o chov brněnských voláčů vážně zajímají, bych rád  uvedl několik poznatků a osobních zkušeností z návštěv výstav  a chovů chovatelů sedlatých BV.

Tak například účast sedlatých na našich speciálkách v těchto letech byla následující:

Např. v roce 2003 bylo vystaveno 7 ks červených a 6 ks modrých. Černí a žlutí chyběli.

V dalších letech se modří sedlatí téměř vytratili, naopak, pomocí černých sedlatých a žlutých a červených s AK se začali šlechtit žlutí sedlatí. Šlechtení se začalo poměrně dařit, a v roce 2008 v Klubovém zpravodaji č.1/2008 hodnotí vystavené sedlaté posuzovatelé Ing. Veltruský a př. Svatuška takto:

Cituji: „ sedlatí  modří a černí 3 ks- předvedení BV tohoto zbarvení nám dali vzpomenout na to, jak jsme se sedlatými  v 70.tých letech začínali. Jen kresba nedělá BV! Kam zmizeli krásní modří př. Drahokoupila- nejsou předvádeni v ČR – škoda!?!

     Sedlatí červení – výborného postoje, výšky nohou, výborné kondice. Nutno zlepšit kulatost volete, zbarvení kostřece, odbourat načervenalé až červené obočnice.

     Sedlatí žlutí – vystavení jedinci předvedli v této kresbě, jak má BV vypadat.  Hlavně holubičky výborných tělesných tvarů, jemná postava, výška a nasazení nohou, krásní ve zbarvení.  Z této kolekce vyšel   vítězný jedinec mezi BV- holubička př. Smíška. Tato varieta opět nemusí mít obavy ze zahraniční konkurence  – tam lepší nejsou.“

     V následujících letech se na našich výstavách modří sedlatí neobjevují, černí sedlatí jen sporadicky, naopak, červení a žlutí mají vysokou kvalitu a na rozdíl od černých a modrých jsou drobných, jemných postav. Tato jemnost je zřejmá i z fotografie červeného na titulní stránce Chovatele, v porovnání s robustnějšími černým a modrým, na ilustračním fotu uvnitř čísla. Černý má navíc červenou obočnici, což je hrubá vada.

V roce 2010 jsem byl nucen zrušit chov žlutých sedlatých, tito se několik dalších let na našich výstavách téměř neobjevují, i když  mezi chovateli jsou již  velice rozšířeni.

Pro zajímavost uvádím počty sedlatých na třech posledních speciálkách:

Rok 2012 černí – 6 ks, červení -  5 ks, žlutí – 2 ks

Rok 2013 černí – 5 ks, červení  - 6 ks, žlutí – 1 ks

Rok 2014 černí – 1 ks

V roce 2014 je citelná neúčast holubů př. Dostála, který ale holoubky dále chová ve vysoké kvalitě.

A jaké je rozšíření a kvalita sedlatých v chovech  v současnosti?  Dle mého názoru vedou počtem červení, následují žlutí a černí. V loňském roce se pustilo hned několik chovatelů do šlechtění modrých sedlatých, tak máme naději, že se časem zase začnou objevovat na našich výstavách.

Velkým příslibem jsou chovy př. Vyorala, Dostála, Kročila, Ing.Veltruského a Baculáka, kteří mají velké chovy sedlatých, a při dobré spolupráci  s námi, co máme chovy menší, lze očekávat úspěšné odchovy a výběr pěkných holoubků pro výstavy.

Co se kvality týká, vedou červení. Většina jich má dlouhé nohy, kulovitá volátká a jemné postavy. Pozor je třeba dávat na narůžovělé obočnice a zamodralou barvu zad a ocasů.

Žlutí jsou typově podobní, snad ještě drobnějších postav, hezcí v barvě. Je třeba pohlídat křížení křídel. ( Žlutí v mém chovu méně kříží.)

Černí jsou typově pěkní, na dlouhých nohách, většina z nich  však má hrubé postavy i nohy. Mrzí mě to o to více, že mám takové i ve svém chovu, ale pro jejich krásnou volatost, dlouhé nohy a pěkný postoj je nedokážu z chovu vyřadit. Je třeba vyřazovat z chovu holuby s načervenalou obočnicí,  hodně zjemnit postavy  a nohy, sledovat i barvu spodní čelisti zobáku. A nyní při použití do šlechtění modrých i barvu zad, prsou a ocasu.

O našich modrých zatím není co psát, šlechtění je v začátcích a ještě nějaký čas potrvá, než se vyšlechtí na úroveň ostatních sedlatých. Důležité je, že se opět zvyšuje zájem o tuto krásnou kresbu.

 

     Závěrem chci všem čtenářům popřát pěkné Vánoce a hodně osobních i chovatelských úspěchů v roce 2015,

 

                                                                                                Josef Smíšek