Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktualita

B r n ě n s.doc

   B r n ě n s k ý   v o l á č

    Původní ( národní ) plemeno

 Nejznámější naše plemeno na světě, chová se vyjma Antarktidy ve všech světadílech. Množstvím variet nepřekonatelné. Původně chován na feudálních sídlech jako okrasný, krotký holoubek. Díky Habsburské monarchii se rozšířil do všech jejich držav – Itálie, Holandsko, Belgie, Španělsko. Doprovázeli i ,, mexického císaře‘‘ Maxmiliána do Mexika, oblíbil si je i poslední korunovaný král Ferdinand V. v Praze, kde žil po své abdikaci – daroval mu je Karel Vilém Haugwitz z Náměště.

Rychlé šíření a také šlechtění různých variet dodávaly tomuto plemeni různá jména – rakouský, moravský ( tyto celkem logicky ), holandský ( tzv. holandčani – bělopruzí, údajně podle označení moravského pluku umístěného Rakouském Nizozemí – důstojníci měli bílou šerpu ), přišlechťována byla chocholka na hlavě, rousky na nohách atd. Kupodivu na konci 19. století převládal u německých chovatelů název – brněnský, oproti modernímu bavorský či dolnobavorský.

Brněnskému voláči ,,pomohl‘‘ roku 1910 vzniklý klub v Německu, který jednou pro vždyvšechny barevné variety a kresebné rázy malého voláče zahrnul oprávněně pod název ,,brněnský‘‘. Na výstavě a následné schůzi roku 1913 bylo účastno 312 německých chovatelů!

Roku 1920 vystavil poprve v Lipsku Gustav   Krauss volaté holubice. Tím zatlačil zakrslého anglického voláče a během několika málo let se stal  ,,brňák‘‘ jedničkou Anglii a v Americe, potažmo v Austrálii.

Po roku 1945 se chovatel Eugen Krampen z Velbertu zaměřil na kulovité vole s takovým elánem, že již roku 1948 (?) vystavil bílé brňáky s kulovitým voletem i vzadu za krkem, tím požadované zkřížené letky i v klidovém postoji. Tímto se mohli pochlubit i brňáci bělopruzí chovatele Josefa Fischera z Nordhornu.

,, Malý holoubek z Petrova dobil svým šarmem celý svět‘‘

Poslední perský šáh – Réza Páhlaví:

,,Tento holub je svým zjevem spíše legrační až škaredý. Ale jen do té doby, dokud na něj nepromluvíte. Jakoby měl duši a rozuměl, co mu povídám.‘‘